2015_MAZHAUS_A5_SUPERVLNY_NAHLED

O výstavě Štěpán Doležal | UVU


Štepán Doležal | Chvíle supervlny

 

V září pro Vás připravujeme výstavu obrazů Štěpána Doležala s názvem Chvíle supervlny.

Štěpán Doležal je členem Unie výtvarných umělců pardubického regionu, žije a tvoří ve Skutči.

Výstava potrvá od 7. 9. do 30. 9., srdečně zveme.

 

LEHKÝ SURREALISMUS ŠTĚPÁNA DOLEŽALA

Štěpán Doležal studoval na hlineckém gymnáziu. Následně odešel na Pedagogickou fakultu v Hradci Králové, obor český jazyk a výtvarná výchova. Zde začal pracovat formou takzvaného tušového pointilismu, tj. kresbou tuší a perkem v bodech překrývajících se přes sebe.

Už přes 15 let je členem Unie výtvarných umělců Pardubicka, se kterými se pravidelně účastní souborných výstav (např. Nasavrky, galerie U Jonáše v Pardubicích, Litomyšl, Chrast, Chrudim atd.). Vystavoval také sólově – ve Skutči, v Pardubicích a Hradci Králové. Tematicky se snaží zachycovat věci v neobvyklých souvislostech. Odborně by se jeho styl mohl nazvat termínem lehký surrealismus, ovšem není to přímo program jeho kreseb. Jde spíše o touhu nakreslit něco, co nelze spatřit ani vyfotit.

Jakožto výtvarník a laický obdivovatel dějepisu je inspirován nejvíce dobou středověku, potažmo renesance, patrnou v některých kresbách. Z osobností, které ovlivnily tvorbu Štěpána Doležala, je to Mgr. Lubomír Netušil, bývalý pedagog VV a grafik, bibliofil a znalec umění, kterému vděčí za vštípený názor, že UMĚNÍ je od slova umět a že dobře zvládnuté řemeslo, okořeněné dobrým nápadem i nadčasovým tématem, není vulgární slovo. Z těch nežijících je inspirací malíř jménem Pieter Brueghel starší.

„Občas se mě lidé ptají, jak dlouho taková kresba trvá. Když mám to štěstí mít čas, trvá týden až dva týdny, někdy i déle.“

V poslední době se po mnohaleté pauze vrátil k technice olejomalby, kterou obohatil svou černobílou tvorbu o rozměr barevné palety.