pověsti Pardubicka

O výstavě POVĚSTI PARDUBICKA


Ani letos nepřijdou děti v Mázhausu zkrátka. Letos se pro ně v Šatlvavě připravuje výstava věnovaná pověstem a bájím z Pardubic a okolí…

 

POVĚSTI PARDUBICKA

 

Šatlava pardubického výstavního prostoru Mázhaus nabídne dětem od dubna do konce září vybrané pověsti z Pardubic a okolí. Výstava ztvárňuje celkem 8 více i méně známých příběhů. Dávné báje a pověsti inspirovaly amatérskou výtvarnici Andreu Sokolovou k tomu, aby vytvořila expozici čítající 26 figur zasazených do patřičných dobových kulis. Zábavnou a hravou formou vypravuje tajemné příběhy z historie Pardubic i okolních obcí.

„Inspiraci jsem hledala v knize Lubomíra Macháčka Poklad na Kunětické hoře, která obsahuje celkem 20 bájí a pověstí z Pardubicka. Vybrala jsem pověsti známé i pozapomenuté, některé jsou spjaty přímo s Pardubicemi, jiné třeba s Kunětickou horou nebo Opatovicemi. Abych dětem srozumitelně podala celý příběh, vytvořila jsem kromě figurek a kulis ke každé pověsti také komiksový obrázek. Snažím se děti zaujmout 3D objekty se zvukovými a světelnými efekty, ale také jim chci předat patřičné informace zábavnou formou – tedy komiksem,“ vysvětluje autorka výstavy Andrea Sokolová.

A z kterých pověstí autorka čerpala? Jsou to Opatovický poklad, Kunětické třešně, Studna na Kunětické hoře, Zač je v Pardubicích perník, Zazděná, pověst Zlolajný lesník, kde se setkáte
i s duchy, Život pro poklad a pověst Hadi se zlatými korunkami, která se váže k historii pardubického zámku.

„Na pověsti o půlkoni v erbu Pardubic nebo zubrovi jsme se záměrně nesoustřeďovali, protože tyto pověsti jsou již ztvárněny v expozici na Zelené bráně, kterou můžete v letní sezóně také navštívit,“ vysvětluje Soňa Oberreiterová, kurátorka výstav v Mázhausu a na Zelené bráně.

Výstava Pověsti Pardubicka v Mázhausu je určena především předškolním a školním dětem, navštívit ji můžete i během letních prázdnin, potrvá do 30. 9. 2015.

Vstupné 35 Kč, zvýhodněné vstupné Šatlava + Zelená brána 40 Kč.

 

Otevírací doba pro veřejnost:

PO, ST 12.00–18.00 hodin,

PÁ, SO 10.00–18.00 hodin,

NEDĚLE 13.00–18.00 hodin.

Prázdninová otevírací doba:            

PO–NE 10.00–17.00 hodin

Otevírací doba pro školy a školky:  

PO–ČT 09.00–18.00 hodin    (nutné objednat na tel. 777 922 909).