Pověsti 2016 náhled plakát

O výstavě Pověsti Pardubicka


Mázhaus pro děti opět otevírá výstavu Pověsti Pardubicka

 

8. 3. – 16. 10. 2016, Mázhaus, Pernštýnské náměstí 3, Pardubice

 

Pardubice 18. 2. 2016 | Od 8. března mají rodiny s dětmi a školní kolektivy možnost navštívit výstavu Pověsti Pardubicka, která je opět nainstalována v podzemí pardubického výstavního prostoru Mázhaus. Výstava v Šatlavě potrvá do 16. října 2016 a nabídne vybrané více i méně známé pověsti z Pardubic a okolí. Loni Andrea Sokolová výtvarně zpracovala pověstí osm, letos ještě jedna přibude – a bude o Karlu IV.

Dávné báje a pověsti se staly předlohou k tomu, aby amatérská výtvarnice Andrea Sokolová vytvořila expozici čítající téměř třicítku figur zasazených do patřičných dobových kulis. Zábavnou a hravou formou vypravuje tajemné příběhy z historie Pardubic i okolních obcí.

„Inspiraci jsem hledala v knize Lubomíra Macháčka Poklad na Kunětické hoře, která obsahuje celkem 20 bájí a pověstí z Pardubicka. Některé pověsti, které jsem vybrala, jsou spjaty přímo s Pardubicemi, jiné třeba s Kunětickou horou nebo Opatovicemi. Abych dětem srozumitelně podala celý příběh, vytvořila jsem kromě figurek a kulis ke každé pověsti také komiksový obrázek. Snažím se návštěvníky zaujmout 3D objekty se zvukovými a světelnými efekty, ale také jim chci předat patřičné informace – k tomu jsem zvolila formu komiksu,“ vysvětluje autorka výstavy Andrea Sokolová.

A z kterých pověstí autorka čerpala? Jsou to Opatovický poklad, Kunětické třešně, Studna na Kunětické hoře, Zač je v Pardubicích perník, Zazděná, pověst Zlolajný lesník, kde se setkáte i s duchy, Život pro poklad a pověst Hadi se zlatými korunkami, která se váže k historii pardubického zámku. „Letos jsem přidala k původním osmi ještě pověst Císařská návštěva, která vypráví o tom, kterak se Karel IV. přijel podívat na opatovický poklad, víc ale neprozradím,“ dodává Sokolová.

„Děti a další návštěvníci mohou spolu s Mázhausem navštívit také expozici na Zelené bráně, kde ve věži čekají další pověsti, například ta o zubrovi nebo o půlkoni v erbu Pardubic. Navíc ušetří, neboť společná vstupenka do obou objektů stojí jen 40 Kč, “ vysvětluje Soňa Oberreiterová, kurátorka výstav v Mázhausu a na Zelené bráně.

Výstava Pověsti Pardubicka v Mázhausu je určena především předškolním a školním dětem, navštívit ji můžete i během letních prázdnin, potrvá do 16. října 2016.