Cechy Labe

O výstavě Cechy Labe – Tradiční výtvarná řemesla


Cechy Labe budou v říjnu vystavovat i předvádět tradiční výtvarná řemesla v Mázhausu

 

Volné sdružení tradičních výtvarných řemesel CECHY LABE bude v říjnu kralovat ve výstavním prostoru Mázhaus v Pardubicích. Skupina sedmi autorů tu bude své řemeslné umění vystavovat a v průběhu XXI. městských slavností také předvádět a vyučovat. Vernisáž výstavy s názvem Tradiční výtvarná řemesla se bude konat ve čtvrtek 2. října 2014 v 17 hodin.

Po celý měsíc říjen můžete ve výstavním prostoru Mázhaus na Pernštýnském náměstí obdivovat výsledky práce uměleckých řemeslníků. Svá díla představí sedm autorů ze sdružení Cechy Labe: Jarmila Burešová (vystavuje ručně paličkovanou krajku), Květa Gabesová (rukodělné autorské oděvní a interiérové doplňky), Josef Kubát (návrhy písem a grafické listy), Aleš Kulhánek (drátované objekty a šperky), Jaroslav Linhart (interiérové dekorace a stolní doplňky technikou Tiffani), Ivana Pohlová (kresby krajin a květin), Miroslav Smolík (ukázky typografie vydaných bibliofilií, ukázky ilustrací těchto knih, návrhy knižních obálek).

 

Po oba víkendy (3. – 4. 10. a 10. – 11. 10.), na které připadají Městské slavnosti, budou výše zmínění autoři tradiční řemesla také předvádět a nabídnou dětem možnost něco se přiučit

v rukodělných dílnách.

Ve dnech 3. a 4. října budou probíhat ukázky hned několika uměleckých řemesel, včetně navazujících dílniček:

DRÁTENICTVÍ – drátování zápichů se srdíčkem nebo tepání ozdoby z měděného drátu – pod vedením Aleše Kulhánka,

RUČNÍ TISK DŘEVOŘEZU – tisk záložky do knihy – dřevořezu Zelené brány, tisk dřevorytů nejstarších evropských prvotisků – povede Josef Kubát a Miroslav Smolík,

VITRÁŽE A TIFFANI – gravírování skla – povede Jaroslav Linhart,

PŘEDENÍ VLNY NA KOLOVRATU – dílnička s vlnou – povede Květa Gabesamová.

O víkendu 10. – 11. 10. se můžete těšit na ukázky ručního tisku, dětem budou nabídnuty dvě dílničky: historická výroba voskovic máčením knotu ve včelím vosku a ražba mincí.

 Výstava potrvá do 30. 10. 2014

 

Výstavní prostor Mázhaus, Pernštýnské nám. 3, Pardubice,
www.mazhaus.eu, mazhaus@kcpardubice.cz, tel. 777 922 909

 

 ———————–

Volné sdružení tradičních výtvarných řemesel CECHY LABE

navazuje na činnost občanského sdružení Cechy Labe, jehož činnost byla ukončena v dubnu 2011 po úmrtí předsedy a hospodáře sdružení Tomáše Gabesama – Tomáši, vzpomínáme. Formu naší současné činnosti ovlivnil také neúspěch při zajišťování stálé učebny a dílny, proto dlouhodobě nemělo ani smysl hradit náklady spojené s nájmy, vedením účtu a hospodaření, webových stránek atd. Přesto všichni ve svém oboru pracujeme a předvádíme řemesla nejen na Pardubicku, ale často po celé republice nebo učíme.

Tato práce přináší radost a relaxaci nejen nám, ale i okruhu našich přátel nebo návštěvníkům řemeslných akcí. Její nedílnou součástí je i šíření informací o podstatě a tradici mnoha činností, které v současné době zdánlivě ztrácí smysl.

 

Fotogalerie